reklam

Tahin: Lezzetli ve Sağlıklı bir Lezzet


  • Tahin: Lezzetli ve Sağlıklı bir Lezzet

 tahin, susamın kavrulup ardından öğütülmesiyle elde edilir. Susamlar, önce yıkanır ve kabukları soyulur. Ardından kara fırında odun ateşinde 150-200 derece arasında 2-3 saat kavrulur. Kavrulan susamlar oda sıcaklığına inene kadar bekletilir. Oda sıcaklığına gelen susamlar elenerek taş değirmende ezilir ve tahin elde edilir.

 tahin, kendine özgü aroması ve lezzetinin yanı sıra, yüksek besin değeriyle de öne çıkar. Tahin, protein, lif, kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor ve çinko gibi önemli mineraller açısından zengindir. Ayrıca, E vitamini ve omega-3 yağ asitleri bakımından da iyi bir kaynaktır. bozkır tahini, kahvaltıda ekmeğe sürülerek, tatlıların içine katılarak veya sos olarak kullanılarak tüketilebilir. Ayrıca, tahin helvası, tahinli pide, tahinli kurabiye gibi çeşitli yiyeceklerin yapımında da kullanılır.

eni pencerede açılırManavgat tahini, hem lezzetli hem de sağlıklı bir besindir. Yüksek besin değeriyle, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, kalp sağlığını korumaya, kemik sağlığını desteklemeye ve cilt sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.Manavgat tahini, Türkiye'nin yanı sıra, dünyanın birçok ülkesinde de sevilerek tüketilen bir besindir.

Tahin: Lezzetli ve Sağlıklı bir Lezzet

Yorum Yap

Not: Html Kullanılamaz!